2016 Formula1 Lastikleri

2016 Formula1 Lastikleri

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan Strateji Grup toplantısında da 2016 Formula1 Lastikleri konusu gündeme gelmişti. Pilotlar, Formula 1’de tek lastik tedarikçisinin bulunmasının, bu alanda herhangi bir rekabetin oluşamamasına ve lastiklerin yeteri kadar verimli çalışmamasına yol açtığını düşünüyor.

2016 Formula1 Lastikleri ile ilgili değerlendirmede bulunan Alonso; “Nerede olursa olsun, rekabetin olduğu alanda, sınırların zorlandığını da görürsünüz. Lastik rekabeti, araç performanslarının artmasına yardımcı olacaktır.” dedi.”Michelin ve Bridgestone birkaç yıl Formula 1’de kaldılar ve rekabet en üst düzeydeydi. Sonrasında tek lastik tedarikçisine dönüldüğünde lastik performansındaki değişim çok büyüktü.”Özellikle 2005 yılında tek lastik ile bir yarış mesafesi aynı performansta gidebiliyorduk. 2007 yılında tek firmaya dönüldü ve lastiklerden istenilen verimi alamadık.”Lastik rekabetinin Formula 1’e olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Belki de farklı bir şirket rekabet olmadan lastikleri daha iyiye taşıyabilir. Sonuçların tartışılıp yeniden değerlendirilmesi ve en doğru kararın verilmesi gerek.”Mevcut lastik tedarikçisi olan Pirelli firmasının 2016 yılı sonunda sözleşmesi sona eriyor. Sezon sonunda Michelin firmasının Formula 1 yönetimine teklifte bulunması bekleniyor.

Strateji Grubunun aldığı kararı da değerlendiren Alonso; “Maliyetlerin azaltılmaya çalışıldığı bir döneme giriyoruz. Yakıt ikmali kararını memnuniyetle karşıladığımı söyleyebilirim.” dedi.”Yarış hızlarını belirleyen faktörlerin sayısı arttıkça stratejilerin daha heyecanlı olacağını düşünüyorum.”Kural değişiklikleri için zamanında atılmış bir adım oldu. Formula 1’in doğru yönde olup olmadığını anlamak için seyirci kitlesinin incelenmesi gerekir.”Bu doğrultuda 2016 Formula1 lastikleri yarışlarda ne gibi stratejilerin ortaya çıkmasına sebep olacağı merak konusu.