Dunlop’un bu baharda verdiği en büyük haber, son iki yıl içerisinde pazara sunduğu beşinci üstün performans lastik serisinin yakın zamanda piyasaya sürülecek olması.  

Dunlop, SportSmart Mk3’ü tanıtırken üst performans segmentindeki en yeni ve en çeşitli seri olduğunu söyledi ve SportSmart 2 Max’in devamı olan bu lastik serisinin Dunlop’un en dengeli yüksek performans ürünü olduğunu, bu nedenle segment içerisinde en büyük satış hacmine ulaşacağını belirtti. SportSmart Mk3, ön lastikler olarak bir ve arka lastik olarak ise 5 ebatta pazara sunuldu.

Yeni Nesil Ürüne Yeni Yapı

Goodyear Lastikleri’nin  Avrupa’daki motosiklet işletmesinin genel müdürü Edouard Carpentier, “SportSmart 2 Max de iyi bir performansa sahipti  ama bu tamamen yeni bir lastik” diyor. Dunlop’un lastik geliştiricileri tamamen yeni bir sayfa açtı ve yeni nesil ürüne tamamen yeni bir yapı ve bileşik kazandırdı. Yeni bileşik oluşturulurken ıslak zemin performansının iyileştirilmesi öncü rol oynadı.  

Dunlop’un son ürününde “Hi Silica” ve “Fine Carbon” teknolojileri kullanıldı ve ıslak zeminde yol tutuşunun geliştirilmesinin yanı sıra lastiğin daha çabuk ısınmasına olanak tanındı. SportSmart Mk3, arka lastiklerde sürücülere daha zorlu koşullarda daha güvenli bir sürüş sunmak için geliştirilen tamamen yeni bir Multi-Tread (MT) üçlü bileşiğini kullanmıştır. Dunlop, bunun 120 / 70ZR17 ön ve 190 / 55ZR17 arka ebatlarına sahip Dunlop SportSmart2 Max ile karşılaştırıldığında ıslak zemin yol tutuş performansında yüzde 20’lik bir artış sağladığını ve kuru zeminlerde de benzer kazanımların gerçekleştiğini söylüyor. 

MT teknolojisinde kullanılan güçlendirilmiş merkez bloğu tasarımı, lastik omuz bloklarında daha yumuşak ve esnek bir yapının kullanılmasına olanak sağlayarak çekiş gücünün arttırır. MT dış bileşiği en yeni “Hi Silica” ve “Fine Carbon” teknolojileriyle harmanlanmış olup Dunlop’un geliştirdiği tamamıyla yeni ıslak zeminde yol tutuşu reçinesine sahiptir.

Bu özel karışım, sürücülere hızlı bir ısınma süresi ve soğuk havalarda bile yüksek viraj performansı sunmak için tasarlanmıştır. Bileşikteki arttırılmış silika oranı, lastiğin soğuk günlerde kavrama ve yol tutuş gücü kazanmasına yardımcı olur. Lastik kilometre ömrünü arttırma ve yuvarlanma direncini azaltma avantajına sahiptir. 

Bileşikteki polimerlerle bağlanan verimli karbon teknolojisinin kullanılması ısınma süresini azaltır. Verimli moleküller yol yüzeyine daha doğru bir şekilde tutunur ve bu da virajlarda temas eden bölgeyi arttırır. Ön lastikler de düşük karbon salınımlı gelişmiş silika alaşımı ile aynı ıslak zemin performansına sahiptir. Bu, sürücüye yüksek hızda dönerken daha iyi bir yol tutuşu ve frenleme sırasında güvenlik sağlar.

Yeni Sırt Deseni

Dunlop, oluklu desenin kilometre ömründen ödün vermeden ıslak zeminde yol tutuşunu arttırarak bileşiğin teknolojisini tamamladığını söylüyor. Hareket halindeki sürücüleri sınırlamadan su tahliyesinin en üst düzeye çıkarılmasıyla konvansiyonel sırt deseni kendini gösterir ve SportSmart Mk3; tüm yol koşullarında olağanüstü yol tutuşu, hızlı ısınma ve daha uzun süreli performans sağlar.  

Lastik Yapısı Teknolojisi

The SportSmart Mk3, Dunlop’un yüksek performans lastikleri serisinin bütün teknolojilerini bir araya getiriyor. Dinamik Ön Formül, daha fazla pist odaklı SportSmart TT’de görülen yeniliği temel alarak daha fazla direksiyon hakimiyeti sağlar ve dönüşlerin daha verimli bir yol tutuş performansı sağlar. 

Dunlop’un Karkas Gerginliği Kontrol Sistemi (CTCS) dış lastiğin stres dağılımını kontrol ediyor.  Bu da düz yolda hakimiyeti arttırıyor ve zorlu koşullarda bir yüksek performans aracı için gereken geri bildirimleri veriyor.

Dunlop’un Eksiz Kemer teknolojisi (JLB), markanın geniş kapsamlı hiper-spor ve touring lastikleri segmentinde sunduğu aşınma direnci yüksek lastikleri ile kendisini kanıtlamıştır.

SportSmart Mk3, SportSmart TT (50/50 yol / pist kullanımı), D212 GP Racer (pist odaklı) ve GP Pro D213 (yasal onaylı zorlu şampiyonluklar için en üst düzey yarış lastiği) ile birlikte Dunlop üstün performans lastikleri aralığındadır. Mevcut SportSmart2 Max, orta segment bir üstün performans lastiği olarak yeniden konumlandırılacak.