FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ( FIA WEC ) , bu hafta sonu Belçika’da Spa-Francorchamps pistinde tekrar başlayacak. Goodyear lastikleri ile donatılmış araçlara sahip olan üç takım, sezon ortasında uzun bir aranın ardından altı saatlik yarışta galibiyet için meydan okumaya istekli. Tam sezon Goodyear takımları olan Jota Sport ve Jackie Chan DC Racing’e genellikle Avrupa Le Mans yarışları (ELMS) için yarışan ancak ilerleyen bir Portekiz takımı olan Algarve Pro Racing de katılacak. Goodyear Eagle F1 SuperSport yarış lastiğini kullanan üç araç da açık lastik rekabetine sahip tek FIA WEC sınıfı olan LMP2’de yarışan Oreca 07 Gibson’ın prototipleri. 4.2 litrelik V8 motora sahip bu araçlar, yaklaşık 600 hp güç üretiyor.

Üç FIA WEC Takımı Goodyear Lastikleri ile Yarışacak

Goodyear, şu anda FIA WEC sıralamalarında ikinci ve üçüncü sırada yer alan Jackie Chan DC Racing ve Jota Sport takımları ile LMP2 şampiyonluk hedefi için kararlı bir şekilde ilerliyor. Jackie Chan DC Racing son dört turda da ilk 3’te yer alırken Jota, Kasım ayında Şangay’da unutulmaz bir galibiyet kazandı. Cumartesi Spa-Francorchamps’te yapılacak 6 saatlik yarış, Şubat ayındaki Lone Star Le Mans’tan neredeyse 6 ay sonra gerçekleştirilecek ilk yarış. Bu hafta sonundaki yarıştan sonra, takvimde öne çıkan tarih; 8 saatlik Bahreyn sezon sonu yarışından (21 Kasım) önce gerçekleşecek 24 Saat Le Mans yarışları. (19-20 Eylül)

Takımlar Geçtiğimiz Hafta Avrupa Le Mans Yarışları için Mücadele Etti

Avrupa Le Mans yarışları serisi, Goodyear ekiplerinin hazırlanmasına yardımcı oldu. 15 Ağustos Cumartesi yapılacak altı saatlik FIA WEC yarışı öncesinde ELMS yarışmacıları, 9 Ağustos’ta Spa-Francorchamps’ta Goodyear Eagle F1 SuperSport yarış lastikleri ile donatılmış 17 aracın yer aldığı dört saatlik bir yarışta mücadele etti. Süper rekabetçi bir yarış olan ELMS’de geçirilen ekstra pist süresi, pazar günü iki araçla yarışacak Algarve Pro Racing ve genellikle bu seride yarışmayan ancak FIA WEC için bir defaya mahsus bir görünüm sergileyen Jota Sport için özellikle faydalı oldu.

Goodyear Avrupa Le Mans Yarışları için Aynı Lastikleri Sunuyor

Goodyear’ın yarış satışları, test ve pist desteği alanında yöneticisi olan Mike McGregor: “ELMS yarışlarına katılan Jota, hafta sonu gerçekleşecek FIA WEC yarışları öncesinde kendini daha tazelenmiş hissediyor. Bu, kurulum için bize de yardımcı oluyor. Her iki yarışta da aynı teknik özelliklere sahip lastikleri kullanıyoruz. Pistte fazladan zaman geçirmiş olmak bize büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca; joker takım Algarve Pro’nun girişinden de faydalanıyoruz. Sürücülerinden biri, lastik geliştirme alanında yardımcı olan Jon Lancaster.  Tüm bunlar, ısı performansı ve optimum kurulumlar için istediğimiz en fazla bilgiyi bize vermeye yardımcı oluyor. Kesinlikle bizim ve ortak ekiplerimiz için WEC yarışını kolaylaştıracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir