Goodyear Bu Yıl Da FIA Yarışlarında

FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) tarafından düzenlenen kamyon yarışlarının lastik tedarikçisi bu yıl da Goodyear. 2003 yılından beri yarışmaların sporsorluğunu yapan Goodyear, federasyonla olan anlaşmasını üç yıl daha uzattı. 2017 FIA Avrupa Kamyon Yarış Şampiyonası’nda yine Goodyear lastiklerini göreceğiz.

Şampiyonun tek lastik tedarikçisi olarak Goodyear, ürünlerini test etme fırsatını da bu şekilde yakalamış oluyor. Bu yıl bunu 13. Kez test edip lastiklerde ihtiyacı olan geliştirme şansı elde ediyor Goodyear. Yarışlar esnasında lastiklerin performans ve dayanıklılığını ölçerken birinci elden yorum alma imkanına da sahip oluyorlar. Yarışmaya gelen birçok kamyoncu ile tanışıp lastikler hakkında bilgi ve görüş alabilirler. Kullanıcı yorumlar lastiklerin geliştirilmesi ve yenilenmesi için çok elverişli bir ortam yaratıyor.

13 Yıllık Gelişim Platformu

2004 yılında Goodyear bu yarışlar için ideal lastiği geliştirdi. Standart bir oto lastikten daha fazla detay düşünülerek tasarlanmış bu lastikler üretime girdiği 2004 yılında gördüğü yoğun ilgiyle yüksek bir başarı elde etti. Tekerlekler derinliği azaltılarak ve inceltilerek dizayn edildi. Daha sonra bu lastikleri 5.5 ton ağırlığındaki araçlarla test sürüşüne çıkardılar. 1500 beygir gücü olan kamyonlarda son derece iyi performans sergiledi Marathon RHS adını verdikleri bu lastik. Lastiğe özel geliştirilen sırt deseniyle hem ıslak hem kuru yolda yol tutuşunu arttırmak amaçlanmıştı. Ki başarılı da oldular.

2011 yılında Goodyear çok başarılı bir işe daha imza atarak Radyo Frekans Kimliği (RFID) adını verdikleri bir sistem geliştirdi. Bu sistem tekerleklere kimlik kazandırıyordu. Yani lastiğe yerleştirilen mikroçip sayesinde her bir tekerleği tanımlamak çok kolay oluyordu. Bu sayede yarışmaya katılan tüm kamyonların lastiklerinin yönetmeliklere uygun olduğundan emin olunabiliyordu.

2017 FIA Avrupa Kamyon Yarış Şampiyonası 1 Temmuz- 8 Ekim tarihleri arasında 7 farklı ülkede gerçekleştirilecek. Ucuz lastiklerden kat kat kaliteli lastik üreten ve buna rağmen lastik fiyatları el yakmayan dünya lastik lideri Goodyer’ın bu yıl yarışlardan sonra nasıl gelişmelerle karşımıza çıkacağı merak konusu. Bu yıl ve önümüzdeki üç yıl daha Goodyear performans geliştirmelerine ara vermeyecek gibi gözüküyor.

By admin