Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve çok markalı touring yarış serisi olan Pure ETCR yarışlarında kullanılacak tüm araçlar, Goodyear Eagle F1 SuperSport lastikleri ile donatılacak. Goodyear, bu elektrikli araç yarışları şampiyonasının hem özel lastik tedarikçisi hem de kurucu ortağı. Pure ETCR için sunulan benzersiz sırt yapısına sahip lastikler ise Goodyear Eagle F1 SuperSport lastik serisinin son üyesi. Günlük kullanım için sunulan Eagle F1 SuperSport ile aynı teknolojiye sahip olan bu lastik, Pure ETCR’nin elektrikli araçlarının performansını en üst düzeye çıkarmak için optimize edildi. Yarışlar, bu yılın sonunda başlayacak.

Goodyear Eagle F1 SuperSport Serisi Pistte ve Yollarda Yüksek Performans Sunuyor

Yarışlarda kullanılacak olan Goodyear Eagle F1 SuperSport Pure ETCR , günlük kullanım için satışta olan versiyonu ile benzer bir görünüme sahip. Lastikler, aynı teknoloji ve felsefeyi paylaşıyor. Paylaşılan teknolojiler arasında  “Power Shoulder” ve “High Force Construction” yer alıyor. Bu teknolojiler hem elektrikli araç yarışları serisinde kullanılacak 670hp araçların hem de günlük olarak kullanılan otomobillerin performansını maksimum düzeye ulaştırıyor. Lastiğin dış omuz tasarımında kendini gösteren “Power Shoulder” teknolojisi, viraj performansını yükseltiyor.  Lastik yanağının yüksek sağlamlıkta olmasını sağlayan “High Force Construction” ise stabilite ve manevra kabiliyetini yükseltiyor.

Goodyear Eagle F1 SuperSport Test için Bu Hafta Pistte Olacak

Pure ETCR spesifikasyonuna sahip Goodyear Eagle F1 SuperSport , laboratuvarda aylarca süren çalışmalardan sonra bu hafta ilk kez pistte test edilecek. Testler yaklaşık 2 ay devam edecek. Goodyear Eagle F1 SuperSport serisinde yer alan lastikler geliştirilirken Goodyear’ın motor sporları alanındaki kapsamlı deneyiminden faydalanılıyor. Bu, hem yollarda hem de pistte performansı arttırmayı sağlıyor. Bu kez yollarda kullanım için geliştirilmiş Eagle F1 SuperSport’un teknolojisi, elektrikli araç yarışları için özel olarak geliştirilen Pure ETCR versiyonuna aktarılıyor.

Elektrikli Araç Yarışları Ne Zaman Başlıyor?

Pure ETCR serisinin Ekim’de başlaması planlanıyor. Motor sporları gösterileri ve elektrikli araç yarışları ; Kopenhag (Danimarka) Goodwood (İngiltere), Aragón (İspanya) ve Adria’da (İtalya) gerçekleşecek. Etkinlikler, Ekim ve Kasım aylarında 6 hafta boyunca sürecek. Goodyear Eagle F1 SuperSport serisinin varyasyonları, Goodyear’ın bu sezon özel lastik tedarikçisi olduğu WTCR – FIA World Touring Car Cup da dâhil olmak üzere bir dizi üst düzey ve prestijli şampiyonada da kullanılıyor.

Pure ETCR için Sunulan Lastikler Serideki Diğer Lastiklerle Aynı DNA’yı Taşıyor

Goodyear EMEA teknik proje müdürü Bernd Seehafer: “ Pure ETCR Goodyear Eagle F1 SuperSport lastiğini geliştirirken bir dizi zorlukla karşılaştık. Özellikle de karantina dönemi ve hazırlanmak için az zamanımızın olması bizi zorladı. Ancak; sonuç olarak bugünün elektrikli touring araçlarına uygun benzersiz bir tasarım ortaya çıkardık. Bu lastiğin hâlihazırda yollarda kullanım için sunduğumuz Goodyear Eagle F1 SuperSport ile ortak bir DNA’yı ve teknolojiyi paylaşmasından gurur duyuyoruz. Bu, motor sporları deneyimimizin lastik geliştirme sürecinde ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir