Elektrikli otomobiller için lastik geliştirme sürecinin zorlu ve heyecan verici olduğunu belirten Goodyear, titiz çalışmalarının bir sonucu olarak Porsche, Tesla, Audi elektrikli otomobil lastikleri tedariği için tercih ediliyor. Ultra yüksek performans kategorisinde öne çıkan Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 yaz lastiğinin Audi e-tron GT için orijinal ekipman olarak seçilmesi bunun en yeni örneklerinden biri. Lastiğin performansı, elektrikli araç için gereksinimleri karşılayacak şekilde optimize edildi. Aynı zamanda Pure ETCR motorsporları serisinde kullanılan elektrikli araç lastikleri de Goodyear Eagle F1 SuperSport ‘un yarışlar için geliştirilmiş versiyonu.

Elektrikli Otomobil Lastikleri Nasıl Olmalı?

Goodyear’ın EMEA Tüketici Lastikleri bölgesel teknoloji direktörü Laurent Colantonio elektrikli otomobil lastikleri üretmenin zorluklarını açıklıyor: “Lastiklerin anlık tork ve ek araç ağırlığıyla başa çıkabilmesi gerekiyor. Aynı zamanda şarj etme aralıklarını uzatmak ve sessiz elektrikli araç motoru ile daha belirgin olan gürültüyü azaltmaya da ihtiyaç var.

Elektrikli Otomobil Lastikleri Nasıl Geliştiriliyor?

Laurent Colantonio: Elektrikli otomobiller için lastik geliştirdiğimizde odaklanmamız gereken belirli alanlar var. Sırtın üzerindeki kılcalları daha büyük bir kauçuk temas alanına izin verecek şekilde ayarlayabiliriz. Elektrikli otomobil lastikleri, böylece ıslak zemin koşullarında yüksek performansı korurken yüksek tork seviyeleriyle daha iyi başa çıkabilir. Lastik sırt tasarımı üzerindeki çalışmamız, ses dalgalarının oluklara girmesini de engelleyerek gürültüyü azaltır. Ayrıca; ek ağırlığı desteklemek için karkas şeklini optimize edebilir ve yüksek tork seviyeleriyle başa çıkarken araç aralığını genişletmek için sırt bileşiğini değiştirebiliriz.”

Goodyear Eagle F1 SuperSport Pure ETCR Yarışlarında Kullanılıyor

Goodyear’ın elektrikli araç ve motorsporları bilgisi, dünyanın ilk tamamen elektrikli çok markalı touring otomobil yarışı serisi Pure ETCR’nin elektrikli otomobil lastiği tedarikçisi ve kurucu ortağı olarak seçilmesine yardımcı oldu. Pure ETCR için geliştirdiği benzersiz dişli yarış lastiği, Goodyear Eagle F1 SuperSport otoyol lastiği ile büyük oranda aynı teknolojiyi paylaşıyor. Ancak yarış lastiğinin performansı 500 kW (670 hp) Pure ETCR yarış arabalarının performansını en üst düzeye çıkarmak için optimize edildi. Goodyear yarış lastiği, otoyol kullanımı için geliştirilen Goodyear Eagle F1 SuperSport  ile aynı “Power Shoulder” omuz bloğu tasarım teknolojisine sahip. Bu tasarım, lastiklerin üstün viraj performansına sahip olmasını sağlıyor. Lastik yanaklarında kullanılan High Force Construction teknolojisi ise manevra kabiliyetini ve stabiliteyi arttırıyor.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 Performans ve Tasarruf Sağlıyor

Colantonio: “Yarış arabaları için Goodyear Eagle F1 SuperSport ve süper sedanlar için Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 yaz lastiğinin bu gelişimi, Goodyear’ın en uç elektrikli araçlar için lastik geliştirme konusunda hızı belirlediğini gösteriyor.”

Benzinli ve elektrikli otomobil lastikleri olarak kullanılmak üzere 17 ila 21 inç ebatlarında sunulan Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 ebatlarının yarısı A sınıfı yuvarlanma direncine sahip. Bu sayede şarj ömrü uzadığı gibi CO2 emisyonları da azalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir