FIA WEC ( Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ) altı aylık bir aradan sonra tekrar başlatıldı. Goodyear ile donatılmış araçlar, Cumartesi Spa-Francorchamps Pisti’nde gerçekleştirilen 6 saatlik yarışta en hızlı tur sürelerine sahip oldu. Goodyear’ın ıslak zeminler için geliştirdiği LMP2 lastik bileşiği, öngörülemeyen hava koşullarında ilk kez görücüye çıktı.

FIA WEC Yarışında En Hızlı İki Araçta Goodyear Lastikleri Kullanılıyordu

Goodyear, Belçika’nın Ardennes kentindeki tarihi Spa-Francorchamps Pisti’nde zorlu hafta sonu yarışlarında olumlu sonuçlar elde etti. Goodyear lastikleri ile donatılmış Jota Sport Oreca 07 Gibson’ı kullanan Antonio Felix da Costa, altı saatlik yarış sonunda 2:05.601 ile en hızlı tur süresine sahip oldu. Yine Goodyear lastiklerini kullanan Jackie Chan DC Racing takımının sürücüsü olan Ho-Pin Tung ise onu 2: 05.855 ile izledi. Kendi sınıflarında ortalama 200 km/s’in üzerindeki hızla sürüş yapan yalnızca Goodyear lastiklerini kullanan bu iki otomobildi. Tung ve Costa’nın yüksek hızı, Goodyear Eagle F1 SuperSport lastiklerinin kuru zemin performansını gösterdi. Goodyear takımları, Spa’da yumuşak A spesifikasyonu ve orta B spesifikasyonu arasında seçim yapma hakkına sahipken, bu sezon şimdiye kadarki diğer tüm FIA WEC yarışlarında A ve C spesifikasyonları kullandılar.

Goodyear’ın Islak Zemin LMP2 Lastikleri İlk Kez Piste Çıktı

Cumartesi günü gerçekleşen FIA WEC yarışının ıslak zeminde gerçekleşen ilk yarısı, Goodyear’ın daha önce hiç kullanılmamış olan ıslak zemin LMP2 bileşiğinin performansının kanıtlanması için mükemmel bir fırsat oldu. Stevens ve Gonzalez’in her biri, sürekli öne geçerek bu lastiklerle ilk görevlerini tamamladılar. Pistin kurumaya başlaması ile birlikte ekipler, slick lastiklere geçiş yaptı. Yarışın ilerleyen dakikalarında tekrar başlayan sağanak, yeniden ıslak zemin lastiklerine geçmeyi gerektirdi.

Algarve Pro Racing FIA WEC Yarışlarına Goodyear Lastikleri ile Katılacak

Goodyear yarış satışları, test ve pist destek yöneticisi Mike McGregor: “İki Goodyear aracının yarışı en hızlı bitirmesi, bu zorlu yarış için güzel bir sonuçtu. Kuru zeminde sunduğumuz yüksek hız için gurur duyuyoruz. Bu, yaklaşık bir ay sonra gerçekleştirilecek Le Mans yarışları için de iyiye işaret. Bu pistte ilk kez ıslak zemin LMP2 lastiklerimizle yarışmak da bize Le Mans’tan önce önemli veriler sağladı.”

Goodyear, üçüncü bir ekip olan Algarve Pro Racing tarafından da temsil edilmeye hazırlandı. Portekiz ekibi, Spa’da joker olarak başvuruda bulundu ancak Covid-19 önlemleri nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldı. Ekip, önümüzdeki ay 24 Saat Le Mans yarışlarında ve Avrupa Le Mans Serisinde tekrar yarışlara dönecek. 24 Saat Le Mans yarışları, 19-20 Eylül’de gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir