Goodyear Soya Yağı İnovasyonu İçin Ödüllendirildi

Goodyear Lastikleri (Goodyear Tire & Rubber Company ) , 2018 Tire Technology Uluslararası Yenilikçilik ve Mükemmellik Ödülleri’nde “en sıkı yarış” olarak tanımlananlardan sonra, Yılın Çevre Başarıları kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Lastik üreticisi, lastiğe soya fasulyesi yağı uygulamadaki çalışmaları için ödüllendirildi. Goodyear Lastikleri, yuvarlanma direncini azaltmak için silikayı doğal kauçukla birleştirme üzerinde yaptığı çalışmalara aday gösterildi. Bu doğa duyarlılığına sahip firmaların yer aldığı kısa listede ayrıca Apollo Lastikleri / RRI ve JK Tire & Industries Ltd. gibi firmalar da yer aldı.

Goodyear Doğa Dostu Lastiklerinde Soya Yağı

Goodyear’ın baş teknoloji sorumlusu Chris Helsel, “Birleşik Soya Fasulyesi Kurulu ile yaptığımız çalışma, malzeme mühendisleri ve mühendislerimizin üstün performans lastikleri geliştirmede soya fasulyesi yağı kullanma konusunda eşsiz bir meydan okuma ve fırsat sunuyor” dedi. “Ticari olarak başarılı ürünlerle iş kazanımının, endüstri tarafından da çevresel başarı için tanınmasının onurunu yaşamak heyecan verici.”

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Goodyear, lastik performansını arttırmak için soya bazlı teknoloji geliştirmek üzere Birleşik Soya Fasulyesi Kurulu ile çalıştı. Goodyear Lastikleri, aldıkları kapsamlı analiz ve yol testleriyle geliştirdikleri bu yeni teknolojiyi ise şu anda Kuzey Amerika pazarında iki yeni lastiğinde kullanılıyor: WeatherReady ve Eagle Enforcer All Weather.

Goodyear İçin Soya Yağı İle Lastik Üretmenin Avantajları

Goodyear, soya fasulyesi yağının lastiğin düşük sıcaklıklarda esnekliğini artırabildiğini ve lastiğin soğuk havada esnek kalmasına ve aynı anda yağmurda ve karda çekişin artmasını sağladığını keşfetti. Ayrıca, soya fasulyesi yağının kauçuk bileşikleri ile daha kolay karıştığı ve enerji tüketimini azalttığını fark eden Goodyear Lastikleri, bu alanda daha fazla araştırma yapmaya odaklanarak doğa dostu lastiklerin hayatımızda daha fazla yer kaplaması gerektiğine inandıklarını belirtmektedir. Lastik sırtı bileşiğinde tam olarak petrol yağı yerleştirildiğinde, lastik içinde bulunan toplam petrol yağı miktarı yüzde 60 oranında azaltılır.

“Goodyear’ın soya yağı teknolojisinin yenilikçi sanayileşmesi, sürdürülebilir materyallerde araştırma ve geliştirmenin sadece çevreye fayda sağlayamayacağını kanıtlıyor. Bu tür “kazan-kazan” inovasyonunun gelecekten ziyade geleceğin endüstrisinde istisna olmaktan ziyade norm haline geleceğine inanıyorum, ”diyen Tire Technology International editörü Graham Heeps ve yargı panosunun başkanı.

By admin