Goodyear, talep üzerine ortak elektrikli taşıt (EVS) sağlayıcısı olan Envoy Technologies ile ortaklık sağladığı yeni pilot programını duyurdu.

Bu yılın başlarında başlatılan pilot uygulama, araç filoları için operasyonların aksama süresini en aza indirmeyi amaçlayan bir test hizmetidir. Şirkete göre, Goodyear’ın bağlı filolar için benzersiz olacağını öngördüğü lastik servisi çözümü, gerekli lastik bakım ve değişim gerekliliğini önceden tespit edebilmek ve otomatik olarak programlamak için kullanılıyor.  

Envoy Filo Yöneticisi Sayesinde Sorunların Önüne Geçiliyor

Envoy’un herhangi bir filo yöneticisi; filosunun durumunu izleyip bakım ihtiyaçlarını planlayabilir, randevularını Goodyear’ın talep üzerine zamanlama programı ile güncelleyerek araçlarını çalışır durumda tutmak için destek sağlayabilir ve böylece bir aracı hizmetten çekilmeye zorlayabilecek öngörülemeyen sorunları önüne geçmiş olur.  

Bunu yapmak için, Goodyear; Envoy’nun bağlantılı araçlarından güvenli, anonim veriler toplar ve bu verileri hizmet ihtiyaçlarını tahmin etmek ve programlamak için kullanır. Goodyear, araçlara hizmet vermek için satış ağından ve mobil vanlardan faydalanmaktadır. Bu mobil minibüsler, lastikleri yerinde şarj istasyonlarına bağlar ve Envoy personelinin araç güvenliğini korur.  

Filo Operasyonları Mobilite Sağlayacılar ile Büyüyor

Goodyear’ın teknoloji sorumlusu Chris Helsel: “Talep üzerine araba paylaşımı hizmetlerinin artmasıyla birlikte Goodyear, filo hizmetleri iş modelini, kentsel filo operasyonlarını geliştirmek için ortak mobilite sağlayıcıları ile genişletiyor.”

Envoy, insanların yaşadığı ve çalıştığı toplum temelli elektrikli araçlar filosunun önemli bir kısmını dezavantajlı topluluklarda konuşlandırmaya adamıştır. 

İki yaşındaki şirket kısa bir süre önce ortak sitelerinde dağıtılan 100’den fazla aracı geçerek Portland, Seattle, Austin, Şikago, New York, Boston da dahil olmak üzere ülke genelinde büyük metropollerde piyasaya sürülecek 1.800 araçlık bir boru hattını kullandı.

Envoy kurucu ortağı Aric Ohana, “Goodyear ile olan bu pilot çalışma, daha kapsamlı filo yönetimi hizmetleri sunmamıza yardımcı oluyor ve müşterilerimiz için araçları hazırlamamızı sağlıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Envoy, ülke genelinde genişlemeye devam ettiği sürece, Goodyear da filoları sokaklarda tutmak için gereken desteği sağlayacak eşsiz bir konuma sahip.”

Goodyear’ın Envoy’daki çalışmaları, Tesla elektrikli araçlarını kullanan bir şehirler arası mobilite hizmeti olan Tesloop’un ve kamyon filoları için Goodyear Proactive Solutions’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte yürütülen başarılı bir test programına dayanıyor.