Gute Fahrt Dört Mevsim Lastikleri Testi ve Goodyear Vector 4Seasons Gen 2

Dört Mevsim Lastikleri Testi

Mevsimler arası geçişte yılın sıcak ayları yaklaşırken, lastik sektöründe de ön plana çıkan ürünler ve rekabet faktörlerinde ciddi değişiklikler gözlemleniyor. Audi ve VW hayranlarını hedefleyen Alman dergisi Gute Fahrt, dokuz adet farklı dört mevsim lastiğini bir teste tabi tuttu ve karşılaştırma sonuçları, bu lastiklere gün geçtikçe daha fazla yönelen araç sahipleri için oldukça ilgi çekici.

Kış şartları ile ilgili testlerden başarı ile geçebilen dört mevsim lastikleri arasından seçilmiş bu dokuz ürün, yaz aylarında karşılaşacakları zemin şartlarında test edildi. Ürünlerin ıslak ve kuru zeminde fren mesafesi ve yol tutuşu, direnç seviyeleri, gürültü ve konfor özellikleri karşılaştırıldı. Ayrıca test bünyesinde dört mevsim lastiklerinin değişken koşullardaki performansları test edilirken, sezonluk lastikler de aynı koşullarda test edilerek kıyaslamaya dâhil edildi.

gute_fahrt_testi - Kopya

En iyi Dört Mevsim Lastiği Hangisi?

Audi A3 ve VW Golf ile yapılacak kış lastiği testleri için on farklı kategoride yapılacak denemelerde 205/55R16 H/V ebatlı lastikler tercih edildi. Tüm denemelerde veriler değerlendirildikten sonra, Gute Fahrt ekibinin yorumu ise “en iyi dört mevsim lastiklerini Goodyear üretiyor” oldu.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 bu alanda testin galibi oldu. Testteki sekiz rakibini geride bırakmasında en büyük etken ise, genel puanlamalara bakıldığında, rakipleri arasında “çok iyi” derecsi alabilen tek ürün olması. Ürünün testlerine katılanların bu durumla ilgili yorumu ise Goodyear’ın geçmişten bu güne dört mevsim lastikleri ile ilgili edindiği tecrübeleri en doğru şekilde değerlendirdiği ve bu yüzden Gen-2’nin şuan için tartışılmaz bir üstünlüğü olduğu oldu.

Yaz Şartlarında Dört Mevsim Lastikleri

Yaz lastikleri ile yapılacak kıyaslama ve yaz şartlarında en iyi dört mevsim lastiğini seçmek için yapılan denemelerde de Audi A3 tercih edildi. Nokian Weatherproof deseni ve Michelin’in son teknolojisi olarak sunduğu CrossClimate ürünü, bu denemelerde en başarılı sonuçları veren ürünler oldu. Son derece yakın sonuçlar alan lastikler arasındaki tek fark ise ıslak zemin performansı aşamasında ortaya çıktı. Michelin CrossClimate kızaklamada en iyi sonuçları vermemiş olsa da, Nokian’ın ıslak zeminde yapılan keskin dönüşlerde verdiği sonuçlarla kıyaslandığında, güvenli sürüş isteyenler için ideal bir ürüne dönüşüyor.

 “İyi” notu alabilen ve öne çıkan bir diğer ürünler ise Hankook Kinergy 4S ve Uniroyal All Season Expert oldu. Teste katılan Falken All Season AS 200, Pirelli Cinturato All Season ve Vredestein Quatrac 5, “iyi” derecelendirmesini kıl payı kaçıran ürünler oldu. Ayrıca “yeterli” düzeyinde tatmin edici bulunan Westlake All Seasons olunca, katılımcılar basit bir A/B testine tabi tutularak dört mevsim lastikleri konusunda Çin markası olan Westlake’in sektörde tutunup tutunamayacağı değerlendirildi. Aslında karlı zeminde yapılan testlerde çok iyi sonuçlar vermiş olmasına rağmen, çok farklı kriterlere göre yapılan test değerlendirmelerinde, özellikle ıslak ve kuru zeminde diğer markaların altında kaldı. Kar performansı düşünüldüğünde bir kar lastiği olarak kullanılabilecek kadar başarılı olsa da, ıslak zemindeki en yüksek fren mesafesi ve kötü kızaklama notu nedeniyle dört mevsim kategorisinde Westlake’in biraz daha Ar-Ge çalışmalarına devam etmesi gerekeceğe benziyor.

Vector4SeasonsGen2_456_210_tcm2223-178884

Kış Şartlarında Dört Mevsim Lastikleri

Kış şartları test edilirken VW Golf kullanıldığında neler oldu?

Birçok sürücü sevdikleri markaların test sonuçlarında bu şekilde puanlamalar alması konusunda şüpheci yaklaşımlar sergilemektedir. Bunların başında yanlı test soruları ve araç tipine bağlı farklılıklar gelmektedir. Araç tipine göre sonuçların değişip değişmediği konusunda testin kendi kendinin sağlamasını yapması için de Audi A3 ile birlikte, VW Golf kullanılan testlerde, ürünler hemen hemen aynı puanları alarak araca bağlı bir etken nedeni ile sıralamanın bu şekilde oluşmadığını kanıtlamış oldu.

Continental ContiEcoContact 5 yaz lastiği, dört mevsim lastikleri ile kıyaslandığında “çok iyi” derecelendirmesi alırken, kış şartları performansında aynı başarıyı gösteremedi. Dunlop Winter Sport 5 kış lastiği ise “çok iyi” derecelendirmesini aldığı kış şartları değerlendirmesine, yaz şartları karşısındaki “çok iyi” derecelendirmesi ile son derece başarılı bir ürün olarak ön plana çıktı. Yapılan testin en ilginç yanı ise, tüm açılardan değerlendirilen lastikler arasında toplam puan ve derecelendirmeler kıyaslandığında, hiçbir markanın “en iyi dört mevsim lastiği” sıfatı ile, rakiplerine açık ara fark atarak ön plana çıkamıyor oluşudur.

Goodyear 4Seasons gen 2
Goodyear 4Seasons gen 2