Goodyear KMAX T GEN-2 kamyon lastikleri tanıtıldı.

Goodyear, KMAX GEN-2 ön aks ve çeker lastikleri serisini yeni treyler lastikleri ile tamamlıyor. Özellikle bölgesel filolar için geliştirilen Goodyear KMAX T GEN-2, diğer avantajlarının yanı sıra daha uzun ömür, kış lastiği AB mevzuatına uyum ve RFID bağlantısı sunuyor. KMAX T treyler kamyon lastikleri serisinin yerini alan KMAX T GEN-2, Goodyear Total Mobility’nin de son üyesi. Filolar için özelleştirilebilen bu benzersiz hizmet, akıllı filo çözümleri ve Avrupa çapında uzman bir servis ağı desteğini de içeriyor.

Goodyear KMAX T GEN-2 Kış Koşullarında Kullanılabiliyor

Goodyear Avrupa Ticari Lastikleri Pazarlama Direktörü Maciej Szymanski: “Goodyear KMAX T GEN-2 serisi, özellikle değişen yük seviyeleri altında çalışan ve değişken hava koşullarına sahip bölgelere seyahat eden filolara önemli avantajlar sunmaktadır. Bu yeni ürün serisinin lansmanından bu yana, lider filoların treyler lastikleri politikalarını en yeni nesil 3PMSF onaylı lastikleri içerecek şekilde güncellediklerini görüyoruz. Buna ek olarak; yeni kamyon lastikleri serisi, hizmet ömrü boyunca gelişmiş kilometre performansı, bağlantı ve optimum performans seviyeleri sunuyor.”

Goodyear KMAX T GEN-2 Ebatları

Goodyear KMAX T GEN-2, piyasada 3PMSF işaretlemesini taşıyan treyler lastikleri arasında en kapsamlı ebat çeşitliliğine sahip. Yeni treyler kamyon lastikleri, 385 / 65R22.5 High Load versiyonu dâhil olmak üzere 19.5 ve 22.5 inç ebatlarda sunuluyor. Aynı zamanda; kış koşullarında yüksek performans için en katı yasal gereklilikleri karşılıyor. Lastik sırtı, ebatlara göre 4, 5 ve 6 kanallı olarak değişkenlik gösteriyor; zorlu koşullara karşı dayanıklılık ve uzun ömür için aşınmaya karşı direnç sağlıyor.

Goodyear KMAX T GEN-2 Yüksek Ömre Sahip

Goodyear KMAX T GEN-2 lastiklerinin sırtı %75 aşınmışken bile görülebilen derin kılcallar, ıslak zeminlerde yol tutuşunu arttırıyor ve dört mevsim yüksek performans sağlıyor. Yeni kamyon lastikleri serisinde kullanılan “Intellimax Groove Teknolojisi” zorlu koşullarda lastik kanallarının çatlamasının önüne geçiyor. Aşırı ısınmayı önleyen ve aşınmaya karşı direnç sağlayan lastik hamuru, yüksek kilometre ömrü ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Yeni treyler lastikleri, yeniden kaplanabilir yapıya sahip; bu sayede filolar yeni ürünlerle aynı sırt desenini ve materyali kullanan TreadMax kaplama işlemi sayesinde maliyetlerini optimize edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir